What did you get from Mikulás?
Good children get:
- oranges, tangerines, bananas, dried figs, dried dates etc.
- peanuts, walnuts etc. (nowadays mostly
peanuts)
- szaloncukor (literally "saloon/parlour candy" It's a special Christmas tree decoration in Hungary, usually made of chocolate and some kind of filling. You can see it on the right.)
- a Mikulás shaped chocolate figure (It's a must.)
- candy (for example" zizi"), chocolate bars, any kind of sweets
Naughty children get:
- virgács (birch rod/stick, See above. It is a device for symbolically beating children. It is usually gold coloured and small. Corporal punishment of children (neither by parents nor school) is prohibited by law in Hungary.)
- lócitrom (means horseshit, literally "horse lemon", it is unusual to give this to children, but parents say: if you don't behave well you'll get a lócitrom from Mikulás.)
- a lump of coal
- a potato
- a krampusz shaped chocolate figure (Krampusz is a devil like creature, who punishes naughty children. Sometimes it carries a birch stick. You can see one in the picture below. It's from Austria. In Hungary krampuszes are disappearing. This year I could only find a bad quality chocolate krampusz that I thought was not worth buying, not even for the sake of a photograph. Google "krampus" if you want to see Austrian Krampuses.)
This is a blog where you can read more about getting virgács as a present. You can also find photos about it and a nice video about Mikulás's visit in a kindergaden (It's a Hungarian kindergaden but children learn English, so the video is mostly in English.)
Mit hozott a Mikulás?
Már sok blogon, oldalon leírták, hogy melyik országban mikor és ki hozza az ajándékokat. A Mikulás vagy a Télapó, vagy Heilige Nikolaus vagy Weihnactsmann vagy St Nicolaus, vagy Father Christmas, vagy Sinterklaas, vagy Reyes Magos, vagy a Jézuska stb. Ebben az ajándékhozó személyét illető káoszban én most csak a magyar szokásokról fogok írni. Ezen belül is arról, hogy mit kapnak a rossz gyerekek. Valahogy a rossz gyerekek megajándékozása, ijesztgetése manapság mintha háttérbe szorult volna. A Krampusz alakú csokoládék egyre inkább eltűnnek a boltok polcairól, helyettük hóemberek, rénszarvasok, angyalkák, és jegesmedvék lettek a Mikulás kísérői. A fenti képen látható csokikat a magyar boltokban lehetett kapni idén mikuláskor például az intersparban. Kerestem krampuszt és virgácsot is, de virgácsot nem találtam. Nem tudom, ennek van-e köze
A sima Sparban találtam krampuszt, de drága volt, rossz minőségű kakaós tortabevonó masszából készült és nem csokiból, így nem vettem meg. Ilyet kapni, ez aztán a büntetés! Virgácsot utcai árusok árultak itt-ott, de mivel lehet, hogy feketén, ezért nem mertem lefényképezni őket a bloghoz. A jobb oldali kép egy ausztriai "krampusz zacskóról" származik (ott nem csak Mikulás zacskó van). Ausztriában a krampusz sokkal félelmetesebb, mint nálunk. Láncot csörget és virgáccsal jár, a nyelvét öltögeti, hordó szerű puttonyba teszi a rossz gyereket, elviszi és megveri, meghúzza a haját, fülét. Busójáráshoz hasonló krampuszos alakoskodás is szokásban van sógoréknál. Aki az osztrák krampuszra kíváncsi írja a googlebe, hogy "krampus" és keressen képet! Megéri!
Tehát: Magyarországon december 6. Miklós nap a naptárak szerint. A magyar gyerekekhez december 5-én este, vagy éjjel jön a Mikulás, vagy másik nevén a Télapó. (Mivel a Télapó elnevezés használatát egy időben kötelezővé tették az előző rendszerben, ma vannak, akik tudatosan kerülik a Télapó szó használatát.)
A Mikulás katolikus vidékeken eredetileg Szent Miklós lenne, akinek alakja ma már homályba vész. A legenda talán sokaknak ismerős, hogy Szent Miklós pénzt csempészett egy szegény család ablakába éjjel, hogy a lányoknak meglegyen a hozománya és férjhez tudjanak menni.
A magyar Mikulás az ablakon keresztül jön és nem a kéményen át (távfűtéses lakásokba főleg nem a kéményen át jön)! A gyerekek december 5-én délután kipucolják a cipőiket, csizmáikat, amiket aztán feltesznek az ablakpárkányra, vagy az ablak közelében helyezik el őket. Aztán, amikor beesteledik (spoiler alert) az egyik szülő eltereli a gyerekek figyelmét, a másik pedig becsempészi az ajándékokat a cipőbe. Másik verzió, hogy a gyerekek lefekszenek aludni és az éjszaka leple alatt csempésződnek a cipőkbe, csizmákba az ajándékok. A csokoládék és egyéb ajándékok gyakran Mikulás zacskóban (piros zacskó) kerülnek a cipőkbe. Hiszen senki sem szereti a lábszagú csokit.
A harmadik lehetséges verzió, hogy a Mikulás személy szerint adja át a gyerekeknek az ajándékot. Ilyenkor egy beöltözött rokon, vagy felbérelt Mikulás tesz látogatást a családnál. A Mikulás kikérdezi a gyerekeket, hogy jók voltak-e. A szülők ilyenkor énekeltetnek a gyerekekkel egy-két dalt a Mikulás tiszteletére. Az efajta Mikulás látogatások az óvodákban, iskolákban szinte kötelezőek. Az iskolákban egy-egy idősebb gyerek, vagy valamelyik tanár, szülő öltözik be Mikulásnak és a legnagyobb gyerekek közül néhány kiváltságos beállhat krampusznak. Ilyenkor a nagyobb gyerekek nagyon élvezik, hogy az első osztályos kicsik még el-elhiszik, hogy tényleg a Mikulás látogat az iskolába. Sok gyerek a Mikulást megszemélyesítő ember személyazonosságát próbálja kitalálni, ami a jótékonyan fedő szakáll és bajusz kombináció miatt néha nem is olyan egyszerű.
Ki is az a krampusz?
A krampusz, vagy gyakran krampuszok a Mikulás állandó kísérői. A rossz gyerekeket rémisztgetik. Ördöghöz hasonló figurák, szarvuk van és néha farkuk is. Feketében járnak, sokszor az arcuk is kormos. Míg a Mikulás a jó gyerekeket megjutalmazza, a krampuszok a rossz gyerekeket megbüntetik. Mára azonban alakjuk megszelídült, mosolyogva cinkosan összekacsintva feddik meg a rosszcsont gyerekeket, esetleg jelképesen megsuhintják őket a virgáccsal. Sok krampusz manapság már annyira szelíd, hogy csak szaloncukrot oszt és a Mikulás nehéz zsákját segít cipelni.
Az ajándékok általában a következők
Jó gyerekeknek:
- Narancs, mandarin, aszalt füge, aszalt datolya, banán stb. ( déli gyümölcsök)
- Földimogyoró, dió stb. (csonthéjasok)
- Szaloncukor (szinte elmaradhatatlan)
- Csoki mikulás figura (ebből a legelterjedtebb a piros, de van hagyományosabb püspöksüveges Mikulás is, különböző színekben, papi palásttal és bottal, manapság elterjedt, hogy a különböző cégek a saját színeiknek megfelelő mikuláscsokit gyártanak (pl. lila Milka, illetve a Mikulás ízesítését jelzik a színek - étcsoki, tejcsoki, mogyoróscsoki)
- cukorka (pl. zizi) , bármilyen édesség, csoki
- virgács: Arany, vagy ezüst színű festékkel befestett ágak. Ezt ma is sok gyerek megkapja.
- lócitrom: Legalábbis ezzel ijesztgetik a gyerekeket, valójában ma már nem valószínű, hogy ezt hozna a Mikulás, beszerzése se lenne egyszerű.
- szén: Ezt se nagyon kapnak ma már a gyerekek.
- krumpli: Nem ismerek senkit, aki krumplit kapott volna, de állítólag ezt is szoktak kapni a rossz gyerekek.
- csoki krampusz: Ez egy humánus megoldás a rossz gyerek megajándékozására.
Ú, engem épp most baltáztak le, hogy mi ez a baromság a rossz gyerekeknek járó szénnel meg krumplival, úgyhogy kínomban már "rágugliztam", hogy nem-e törölték el hivatalosan a gyerekkoromat! :D
ReplyDeleteoh ez tök jó köszi h felraktad! :)
ReplyDelete