Saturday, January 17, 2009

Magyar vitrin - Presenting Hungary in a showcase

A Comeius tanár asszisztenseknek mondják, hogy mutassák be hazájuk kultúráját a fogadó iskolában. Erre az egyik módszer a plakát/vitrin készítése. Ezt még akkor is meg lehet tenni, ha tanítani nem nagyon engedik az embert.
Itt egy példa egy elkészült vitrinre:

Ez itt a magyar vitrin, amit a fogadó iskolámban rendeztem be. Nagy probléma volt, hogy Németországban nehezen találtam vitrinbe kitehető tárgyakat.
Alul láthatóak az Öltöztess magyar babát könyvből kivágott figurák, amit itthonról vittem. Középen a polcon Rubik kocka és paprika (Szent Györgyi Albert mellett a C-vitaminos dolog leírásához). A Rubik kocka kínai gyártmány és 2-3 euróért Németországban is lehetett venni, a műanyag paprika szintén beszerezhető volt. Alul magyar pénzérmék, golyóstoll és hímzett terítőcske. A képekhez tourinformos prospektusokat vágtam szét. Jó lett volna, ha lett volna egy kis magyar zászlóm. A kalocsai jellegű terítőcskét (inkább söralátét) meg én hímeztem, jobb híján.
Így utólag jutnak eszembe olyan dolgok, amiket még ki lehetett volna tenni és beszerezhetőek lettek volna, pl. gyufásdoboz, C vitaminos doboz a találmányokhoz. Még annyi megjegyzés, hogy a találmányoknál jó, ha utánanézünk, hogy az adott találmányt hány másik ország feltalálója vallja még magáénak. Mert hát elég sok feltalálónk osztozkodik a dicsőségen. És ha pont a fogadó országunk feltalálójával, akkor nem szerencsés ezt kitenni a vitrinbe. Vagy ha mégis, akkor meg kell magyarázni, hogy mind a ketten egyszerre pont ugyanazt feltalálták.

Érdemes a magyar kultúra és a fogadó ország kultúrája közti kapcsolatokat megmutatni, vagy a fogadó országban hazánkról eleve meglévő ismereteket bővíteni. Nagyon kézenfekvő példa, hogy a külföldön sok helyen ismerik a gulyást és Magyarországhoz kötik eleve ezt az ételt. Egy magyar gulyás recepttel meg lehet nekik mutatni, hogy nálunk, mit jelent a gulyás.

Fontosnak tartottam, hogy legyen térkép a vitrinben, hogy lássák Magyarország helyét Európában. (Itt a képen pont nem látszik jól, mert alul van fektetve.) Nem mindenkinek egyértelmű, hogy hazánk melyik kontinensen is fekszik.

Extra ötlet:
Alsó tagozatos gyerekekkel gyurmából készíttethetünk pirospaprikát (meg a C vitamin kapcsán akár zöldpaprikát is). Nem olyan nehéz, viszonylag kis gyerekek is el tudják készíteni. Siker, ha a gyerekek legalább annyit megjegyeznek Magyarországról, hogy "paprika". Ezeket a műveket aztán ki lehet állítani.
Esetleg abban az esetben, ha nincsenek a vitrinbe kitehető tárgyaink mi is készíthetünk kicsi pirospaprikát meg Rubik kockát stb. süthető gyurmából. (bár lehet, hogy olcsóbb megvenni egy kínai gyártmányú igazit).

Friday, January 16, 2009

Webquest Deutschland-Ungarn

Ez megint egy letanított óra handoutja és tapasztalatai:
Korosztály: 10 éves
Évfolyam: 5.osztály
Iskolatípus: Hauptschule, Németország, Niedersachsen

Ez itt egy kezdetleges webquest. A webquest lényege, hogy interneten kell információkat keresni, akár googleben, akár megadott oldalakon. Az előre megadott oldalak jobbak, mert googleben a gyerekek egy-egy szóra rákeresve túl sok oldalt találnak, amiből nem biztos, hogy a legmegfelelőbbet találják meg, esetleg 18 éven felüli tartalmakra bukkannak.

Az igazán izgi, szép webquestek nem így néznek ki, hanem külön erre a célra írt programmal vagy powerpointtal lehet látványos webquestet készíteni. A speciálisan webquest írásra készült programokban motiváló és dekoratív körítést lehet készíteni a kérdések mellé, például gyerekeknek egy mesét (Segíts a hercegnek megtalálni ezeket a dolgokat és akkor meg tudja menteni Hófehérkét stb.) Ha érdekel milyen egy szép webquest írd be googlebe a webquest szót és le fog jönni pár példa. Nekem viszont nem volt időm egy ilyen mesét kitalálni, powerpointban el is készíteni és az iskolai számítógépes terem adta technikai feltételekkel sem voltam tisztában. Így aztán maradt a hagyományos papíros megoldás.

A lényeg, hogy a gyerekeknek a táblázat hiányzó adatait az internetről kellett volna megkeresniük, kivéve ha tudják fejből. Alább látni fogjuk, hogy bizony a kérdések közt szerepel Németország fővárosa és a zászló színe. Nem egy német gyerek állt neki keresgélni a neten...

A felhasználandó oldalak a következők voltak:
http://www.hungarytourism.hu/ (az oldal német verziója persze)
http://de.wikipedia.org/wiki/Ungarn
http://www.deutschland.de/home.php?lang=1&
http://de.wikipedia.org/wiki/Deutschland

A szomszédos országok megtalálásához Európa térképet kellett volna keresniük egyénileg googleben. Nos, ez nem mindenkinek ment. Sajnos nem tudtam, hogy a gyerekek közül lesznek, akiknek nincs otthon számítógépe. A fejlett Németországról bizony nem ilyen kép él az emberben. Úgyhogy az órán elég sok idő azzal ment el, hogy mindenkinek bekapcsoljuk a számítógépét és behozzuk legalább az egyik oldalt a fentiek közül, hogy arról kiírogathassák az adatokat.
Az eredmény nagyon változó volt. Voltak fiúk, akik gondolom otthon rengeteget neteznek, igen hamar megcsinálták a feladatokat és aztán számítógépes játékos oldalakat akartak nézegetni. Meg voltak olyanok, akik be sem tudták kapcsolni egyénileg a gépet. Megkértem azokat, akik hamarabb végeztek a feladattal, hogy segítsenek a gyengébbeknek. Volt, aki lelkesen segített, de voltak, akik nem. Valahogy csapatmunkában meg együttműködésben nem voltak olyan jók. Azok segítettek leginkább egymásnak, akik barátok. Viszont hozzá kell tenni, hogy ötödik osztályról van szó, ami azt jelenti, hogy kb. egy hónapja jártak egy osztályba a gyerekek, amikor az órát tartottam nekik. Még nem biztos, hogy kialakult valamiféle osztályközösség.

Freiheit und Liebe, avagy Szabadság, szerelem + Hungary quiz óravázlat

Már hazajöttem a Comenius gyakorlatról, de gondoltam kiteszem azokat a handoutokat, amik még másnak is hasznára lehetnek.

Ez itt egy konkrét, megtartott óra leírása tapasztalatokkal és handouttal:
Korosztály: 13 éves
Évfolyam: 7. osztály
Iskolatípus: Hauptschule, Németország



A magyar nyelv hangzásának bemutatására használtam a fenti verset. Azért ezt, mert ennek találtam meg a német verzióját és ez egyszerű is, zseniális is és Petőfi. Az óra, amit tartottam pont október 6-ra esett, így a vers és a dátum kapcsán megemlíettem az aradi vértanúkat meg a Habsburgok elleni harcot, de ez a német gyerekeket nem igazán hozta lázba. Mindenestere ez a vers tetszett nekik. Odaadtam nekik a magyar és a német verziót, ahogyan fent látni és elmondtam, hogy a szerelem, azt jelenti németül, hogy Liebe. Ezután felolvastam a magyart kétszer, hogy hallják, hogyan hangzik a magyar nyelv és követhessék a papríon az írásképet. Kérték, hogy ismételjem meg még párszor lassabban, mert nem tudták követni.

Az óra másdik felében egy feladatsort kellett megoldaniuk a gyerekeknek Magyarországról két csoportban, hogy a versenyszellem kicsit motiválja őket. A győztes csoport jutalma egy zacskó Dunakavics volt. A feladatsor alább olvasható, még lentebb magyarázatok a feladatokhoz.

Hungary quiz
1. What is the capital city of Hungary?
A Bukarest B Buenos Aires C Budapest
2. What is the population of Hungary?
5 million B 10 million C 45 million

3. What is the most important river in Hungary?
A Duna (Donau) B Tisza (Theiß) C Balaton

4. Who was Ferenc Liszt (Franz Liszt)?
A poet (Dichter) C composer and pianist (Komponist und Klavierkünstler) C painter (Maler)

5. Do people drink or eat PÁLINKA? (Look it up in the dictionary!)
A Pálinka is eaten. B Pálinka is drunk.
6. What is the German word for the Hungarian word CSIKÓS?( Look it up in the dictionary!)
……………………………………………………..
7. Name at least two kinds of Hungarian cakes. (Use Best of Budapest und Umgebung)
………………………………………..
………………………………………..
………………………………………..
8. Place the flags on the map.

A feladatsor angolul van, de az órát németül tartottam (ezért szerepelnek németül a folyónevek zárójelben), mivel a gyerekek nem értettek volna mindent angolul. Így is volt, aki hátradőlt a székében és várta, hogy a többiek majd megcsinálják, amit kell. Ez valószínűleg azért volt, mert az angol kérdéseket nem értette az illető, vagy lusta volt, vagy mindkettő. Sajnos a csapatmunka nem működött, aki dolgozott az egyedül, vagy párokban próbálta megcsinálni a feladatsort. Hiába mondtam, hogy két csoportban kell együttműködve dolgozni, egyszerűen nem csinálták, pedig még a termet is átrendeztük hozzá, hogy együtt üljenek.
Az összes kérdéshez használhatták a gyerekek a földrajzi atlaszukat és együtt meg is beszélhették a kérdéseket. (Földraj volt eredetileg az óra.)

Az 5-ös és 6-os kérdéshez bevittem kicsi magyar-német szótárat órára és abban kellett megkerseni a szavakat. Sajnos ekkor jöttem rá, hogy bizony a hetedik osztályos gyerekeknek nagy gondot jelent az ábécé, még a német is, nemhogy a magyar. Ígyhát, ha valaki ilyen feladatot akar adni külföldieknek, akkor a csikós szó helyett találjon ki olyat, aminek a kezdőbetűje mondjuk az angol ábécében is szerepel. Úgy nagyobb eséllyel találják majd meg a szótárban.

A 7-es kérdéshez egy német nyelvű prospektusban (Budapest und Umgebung) kellett süteményeket keresni (Dobostorta, Rigó Jancsi). A prospektus a tourinform irodákból ingyen beszerezhető, ha még nem fogyott el. Azért vittem be órára, mert a diákok számára vonzó borítóval látták el. A címlapján "menő" fiatalok sétálnak a Lánchídnál talán egy buliból jövet vagy menet. A gyerekek szívesen és kíváncsian forgatták ezt a prospektust.

A 8. feladat az volt, hogy egy Európa térképbe bele kellett szúrkodni kis zászlókat. A zászlókat magunk is elkészíthetjük fogpiszkáló, papír és színesceruza segítségével, de meg is lehet venni őket. Olyan kis zászlókra gondolok, amiket a szendvicsekbe, falatkákba szoktak szúrkodni. Természetesn a zászlók közt kell lennie magyar zászlónak, meg a fogadó ország zászlajának, esetleg az osztályba járó egyéb kisebbségek zászlainak. Nekem Németországban ez magyar, német, török, holland, lengyel zászlókat jelentett, plusz, ami még a szendvicses zászlók közt volt.

Minden gyerek a csoportban kapott egy zászlót, hogy szúrja be valahová a térképen, így aztán muszáj volt megmozdulnia és gondolkodnia mindenkinek legalább egyszer az órán. (Hungarocellre rá lehet ragasztani egy kinyomtatott térképet és abba tudják beszúrni a zászlókat).

Az óra végén fontos elegendő időt hagyni a helyes válaszok megbeszélésére, hogy ne rossz verzió rögzüljön a gyerekekben. 45 perc majdhogynem kevés volt erre a feladatsorra és a Petőfi versre.